معرفی به دوستان اشتراک گذاری

کمد

ساخت کمد

آموزش روش ساخت یک کمد برای خانه

ساخت کمد

ساخت کمد در خانه


چگونه برای خود یک کمد بسازیم؟ برای ساخت کمد به چه وسایلی نیاز داریم؟ وجود یک کمد در انباری و اتاق می تواند به شما کمک کند تا وسایل خود را داخل آن به صورت منظم بچینید. ساخت کمد در خانه می تواند برای شما جذاب باشد و تجربه جذابی باشد که به کمک خانواده می توانید آن را انجام دهید.
در این نوشتار قصد داریم شما را با طرز ساختن یک کمد لباس آشنا کنیم. شما می توانید از همین روش برای ساخت کمد بزرگ تر نیز استفاده کنید. در صورتی که می خواهید برای اتاق کوچک فرزندتان یک کمد بخرید کمی صبر کنید و این مقاله را بخوانید شاید تصمیم گرفتید خودتان یک کمد بسازید. اگر تا به حال چیزی نساخته اید با دقت در مواردی که گفته می شود می توانید شروع به کار کنید.
من تلاش کرده ام تمام جزئیات پروژه را در این صفحه ذکر کنم، اما اگر باز هم اطلاعات بیشتری را در کامنت ها بخواهید اضافه خواهم کرد.
وسایل مورد نیاز

  • -    منگنه کوب بادی
  • -    دریل
  • -    پیچ
  • -    سنگ سنباده زنی
  • -    چسب چوب
  • -    گیره
  • -    دستگیره کمد
  • -    چکش
  • -    پوشش چوب یا PVC

برای برش چوب باید عینک ایمنی، دستکش و یکی از انواع اره مانند اره عمود بر، اره برقی، اره گردبر و … دارید.
اغلب این وسایل را می توانید از فروشگاه اینترنتی ایران بوش خریداری کنید.

ساخت کمد لباس


محلی را که می خواهید کمد لباس را در آنجا قرار اندازه گیری کرده و حدود ۲ سانتی‌متر از هر جهت کم کرده و یادداشت کنید. کم کردن ۲ سانت به این علت انجام می شود تا کمد به خوبی در محل مورد نظر جا شود.
با کمک اندازه هایی را که یادداشت کرده اید اندازه دیواره عقبی، دو دیواره جانبی، کف و سقف کمد را تعیین کنید و به صورت یک نقشه داخل کاغذ رسم کنید.
حداکثر مقدار درب کمد را ۵۰ و حداکثر طول آن را یک متر در نظر بگیرید. این مقدار بیشینه به این خاطر است تا فشار زیادی به محل اتصال درب و بدنه کمد وارد نشود.

خرید تخته چوب


با توجه به نقشه ای که برای کمد طراحی کرده اید اندازه تخته های مورد نیاز خود را یادداشت کنید و این قطعات را تهیه کنید. درب کمد را کوچک تر از سطح عقبی کمد در نظر بگیرید و در صورت نیاز برای کناره های درب تخته های جانبی در نظر بگیرید.

برش تخته چوب


اگر تخته های چوب خریداری شده اندازه های متفاوتی از مقادیر مورد نیاز شما دارند به کمک اره عمودبر یا اره گردبر و یک متر نواری دستی آنها را برش دهید.
به کمک سنباده برقی یا سنگ فرز می توانید قسمت های برجسته تخته ها را صاف کنید. در صورتی که تخته ها ناصافی زیادی دارند می توانید از فارسی بر برای صاف کردن آن استفاده کنید. دقت کنید که باید دقت زیادی در خوب در آوردن قسمت جلویی کمد داشته باشید.
لبه های ام دی اف را بپوشانید
اگر از تخته های ام دی اف برای ساخت کمد استفاده می کنید برای این که لبه های آن زشت دیده نشود باید آن را به کمک نوارهای لبه PVC پوشش دهید. هر یک از لبه ها را که می خواهید اندازه گیری کنید و به مقدار لازم از این نوارها خریداری کنید. به کمک چسب می توانید این نوارها را به تخته های ام دی اف بچسبانید.

خرید یراق آلات


برای اتصال درب به بدنه کمد نیاز به به دو تا سه عدد لولا دارید. پیچ های مورد نیاز برای اتصال لولا به درب و بدنه کمد هم در بسته لولاها وجود دارد.
برای بستن پیچ ها به کمد می توانید از یک پیچ گوشتی شارژی استفاده کنید. دریل های برقی و شارژی نیز با تبدیل مناسب می توانند در بستن این پیچ ها به شما کمک کنند.
یک عدد دستگیره برای باز کردن و بستن درب بخرید و به کمک دریل شارژی در محل مناسب روی درب متصل کنید.
برای درب کمد می توانید یک عدد قفل نیز خریداری کنید. وجود قفل می تواند از باز ماندن درب جلوگیری کند.

اتصال قسمت های مختلف کمد به یکدیگر


بعد از برش تخته های مختلف تشکیل دهنده کمد باید آنها را به هم متصل کنید. روش های مختلفی برای اتصال این قطعات وجود دارد که ما در این مقاله اتصال آنها به کمک منگنه کوب بادی را توضیح می دهیم. دو طرف جانبی کمد و قسمت بالایی را در کنار هم قرار دهید و با استفاده از میخ کوب بادی حداقل دو نقطه از هر طرف را متصل کنید. در مرحله بعد چند تا میخ دیگر را به گونه ای که کمتر دید باشد به محل اتصال دیواره های کمد بزنید.
دیواره عقبی کمد را که قبل برش داده اید را بیاورید و مطابق با نکات گفته شده به بدنه کمد متصل کنید. روش اتصال درب را قبلا توضیح دادیم.
قسمت پایین کمد را هم به کمک میخ کوب بادی متصل کنید. اگر احساس می کنید اتصالات به خوبی انجام نشده است می توانید با کمک کمی چسب چوب اتصالات را محکم تر کنید. یا می توانید با استفاده از یک دریل و پیچ و رول پلاک کار اتصال تخته ها به یک دیگر را انجام دهید. در این حالت ابتدا با مته محلی که پیچ وارد می شود را سوراخ کنید و رول پلاک را با استفاده از یک چکش وارد کنید و بعد از آن پیچ را داخل رول پلاک با استفاده از پیچ گوشتی شارژی محکم کنید.
قسمت داخلی کمد
برای اینکه بتوانید لباس های خود را آویزان کنید نیاز به چند عدد رخت آویز کوچک و پیچ نیاز دارید.
با کمک یک متر نواری محل قرارگیری رخت آویزها در داخل کمد را مشخص کنید. رخت آویزها را در محل تعیین شده بگذاری و با پیچ گوشتی برقی پیچ آن را ببندید.
در صورتی که می خواهید کمد را به دو طبق تقسیم کنید با کمک متر فضای داخلی کمد لباس ساخته شده را اندازه بگیرید و یک تخته برابر با اندازه های تعیین شده به کمک اره برقی ببرید.
تخته بریده شده را در محل مورد نظر قرار دهید و با کمک منگنه بادی آن را به بدنه کمد متصل کنید. برای تراز بودن این قسمت می توانید از ترازهای دستی استفاده کنید.
طبق پایین را می توانید برای قرار دادن کفش اختصاص دهید و به همین دلیل آن را کوچک تر در نظر بگیرید.

 

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha