معرفی به دوستان اشتراک گذاری

آرماتوربند چیست

روش آرماتوربندی

نکاتی درباره آرماتوربندی

روش آرماتوربندی

چگونه یک آرماتوربند حرفه ای شویم؟


امروزه برای ساخت ساختمان های ضد زلزله و محکم از افراد آرماتوربند استفاده می شود. این افراد به کمک میلگرد و بتن سقف و ستون های ساختمان ها را می سازند. بتن مقاومت فشاری خیلی بالایی دارد ولی در برابر تنش های کششی که در زمان زلزله به وجود می آید مقاوم نیست. برای به وجود آوردن مقاومت کششی در بتن از میلگرد و آرماتوربندی استفاده می شود. یک آرماتوربند حرفه ای در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد می تواند درآمد خوبی از این راه در بیاورد.


اصول آرماتور بندی


آرماتور بندی نیز مانند بقیه شغل ها یکسری اصولی دارد که هر شخصی که می خواهد در این زمینه کار کند باید این اصول را بشناسد و آنها را به کار بندد. یک آرماتوربند حرفه ای باید بتواند انواع مختلف نقشه های ساختمان را بخواند و شبکه فلزی موجود در نقشه را اجرا کند. این شخص باید بتواند از نظر طولی و عرضی آرماتورها را براورد کرده، ببرد و مونتاژ کند.
انتخاب یک انبر خوب
انبر آرماتور بندی که با عنوان گاز انبر نیز شناخته می شود یکی از ابزارهای پر استفاده در کار آرماتور بندی است. این وسیله برای برش و پیچاندن سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد. انبرها وسایلی هستند که به وسیله حالت اهرمی که دارند نیروی دست را بر روی یک سطح نازک متمرکز می کنند وباعث بریده شدن سیم آرماتوربندی می شوند. انبر آرماتور بندی در مقایسه با انبر نجاری سطح تختی دارد و تیز تر است. دارا بودن یک لبه تیز و یک لبه تخت باعث شده است این نوع انبر قابلیت برش سیم های نازک بدون به وجود آمدن لبه زائد را داشته باشد. در صورتی که انبر خریداری شده توسط شما دسته بلندی داشته باشد نیروی دست شما را با ضریب بیشتری به سیم منتقل می کند و نیاز نیست برای بریدن سیم یا میخ با ضخامت زیاد نیروی خیلی زیادی صرف کنید.
خوش دست بودن و ارگونومیک بودن انبر نیز برای یک آرماتوربند حرفه ای مهم است؛ زیرا گاها این شخص ساعت های طولانی با انبر کار می کند و در صورتی که دسته انبر نا مناسب باشد زود خسته می شود. قسمت تیغه این ابزار به طور مداوم با فلزات در گیر می شود و نیاز است تا سطح تیغه به کمک افزودن عناصر مختلف مانند وانادیوم، تنگستن، مولیبدن و ... سخت کاری شود.


انتخاب سنگ فرز مناسب برای برش میلگرد.


آرماتوربند حرفه ای از سنگ فرز برای برش میلگرد و اجسام دیگر فلزی استفاده می کند. در شغل آرماتور بندی به طور گسترده ای از فرز برای برش یا سایش مصالح استفاده می گردد. سنگ فرزها به دو گروه سنگ بری و آهنگری دسته بندی می شوند. فرزهای آهنگری 8500 دور دقیقه و سنگ بری 6500 دور بر دقیقه می چرخند و برای کار آرماتوربندی نوع آهنگری مناسب است. مینی فرز ها توان کمتر از 100 وات دارند و در صورتی که یک فرز خوب داشته باشید بهتر است یک فرز با توان 2000 تا 2600 وات خریداری کنید.
در زمان استفاده از این دستگاه فشار متوسطی را به فرز وارد کنید. فشار بیش از حد می تواند برای شما خطر آفرین باشد و با برید شدن قطعه کار تعادل شما به هم بخورد. برای جلوگیری از برخورد براده های آهن با چشم ها حتما از ماسک یا عینک ایمنی استفاده کنید. بعد از استفاده این دستگاه را از برق جدا کنید. حتما قبل از استفاده آموزش های لازم را از یک نفر کاربلد یاد بگیرید. به هیچ وجه قابل محافظ سنگ را از محل خود باز نکنید. در زمان خرید دقت داشته باشید تا فرزی را انتخاب کنید که دارای کلاچ ایمنی باشد.
متر
متر نواری در طول های ۱.۵ تا ۱۰ متری تولید می شود. برای کارهای آرماتوربندی متر ۴ تا ۶ متری مناسب است ولی در کنار آن بهتر است مترهای کوچک تر یا بزرگ تر نیز داشته باشید.
متر لیزری یکی از ابزارهای دقیقی است که با استفاده از آن می توانید فاصله دو نقطه را اندازه گیری کنید. این وسیله دقت بیشتری نسبت به متر نواری دارد و با سرعت بیشتری کار اندازه گیری به وسیله آن انجام می شود.


تراز


تراز یکی از وسایل ضروری در هر کار آرماتوربندی است و شما به طور مداوم از این وسیله برای تراز کردن قسمت های مختلف کار استفاده می کنید. تراز به دو گروه معمولی و لیزری دسته بندی می شود. تراز لیزری از ابزارهای نوینی است که یک آرماتوربند حرفه ای از آن استفاده می کند.

دستکش ایمنی


دستکش به طور گسترده ای در کار آرماتوربندی مورد استفاده قرار می گیرد. در این شغل دست شما به طور مداوم با میلگرد، انبر، سیم آرماتوربندی، سیم نجاری و وسایل تهدید کننده سلامت دست درگیر هستید و باید یک دستکش مناسب برای حفظ سلامت دست خود بپوشید.

عینک ایمنی


در زمان کار با وسایل برشی و زمان هایی که امکان پرش ذرات ریز فلزات یا گرد و غبار به چشم وجود دارد یک آرماتوربند حرفه ای از عینک ایمنی مناسب استفاده می کند. عینک ایمنی علاوه بر آنکه چشمان شما را از برخورد ذرات خطرناک جامد حفظ می کند در صورتی که به درستی انتخاب شده باشد محافظی برای چشم در برابر اشعه فرابنفش خورشید خواهد بود.
برای اینکه بتوانید عینک را به مدت طولانی مورد استفاده قرار دهید یک عینک ضد خش و ضد ضربه برای خودتان انتخاب کنید. راحتی و سبک بودن عینک عاملی است که شما را از استفاده مداوم از آن نا امید نمی کند بنابراین در انتخاب عینک باید دقت بالایی به خرج دهید. در کنار این ویژگی ها یک عینک خوب باید چشمان شما را به خوبی بپوشاند.
دستگاه رولینگ میلگرد
این دستگاه در کارگاه ها برای رزوه زدن به میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد. شما بدون داشتن چنین دستگاهی نیز می توانید کار آرماتور بندی خود را انجام دهید. اما اگر عادت دارید میل گردها را به جای سیم با پیچ به هم وصل کنید این دستگاه به کمک شما می آید.

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha