معرفی به دوستان اشتراک گذاری

سفر به ساحل چمخاله

سفر به ساحل چمخاله؛ دومین قطب توریستی گیلان

ساحل چمخاله یک ساحل مشهور و محبوب در شمال ایران و در شهرستان لنگرود است. ساحل چمخاله یک ساحل امن، مجهز و زیبا است و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند.

سفر به ساحل چمخاله؛ دومین قطب توریستی گیلان

ساحل چمخاله از مشهورترین و محبوب ترین سواحل شمال ایران که بعد از بعد از بندر انزلی دومین قطب توریستی گیلان لقب گرفته است. ساحلی زیبا، کم خطر و دارای امکانات تفریحی و سیاحتی قابل توجهی است. این ساحل ماسه ای در سال 90 عنوان بهترین ساحل استان گیلان را از آن خود کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی این ساحل زیبا و جاذبه های آن بپردازیم.

 

چگونه خود را به چمخاله برسانیم؟

کافی است یکی از جاده های شمالی را طی نموده و خود را به مسیر لاهیجان - لنگرود و یا رودسر لنگرود برسانید. در لنگرود پس از عبور از بلوار آزادگان، در مسیر بلوار جمهوری اسلامی قرار گرفته تا وارد جاده چمخاله شوید. 

 

در چه فصلی به چمخاله سفر کنیم؟

شاید اوایل فصل بهار به ویژه ایام نوروز به دلیل ازدحام جمعیت توریست ها زمان مناسبی برای سفر به این منطقه نباشد اما در ماه های دوم و سوم بهار به ویژه در اردیبهشت ماه با یک ساحل تقریبا خلوت و هوایی بسیار مطبوع مواجه می شوید. اردیبشهت ماه نه هوای سرد فروردین ماه و شلوغی ایام نوروزش را دارد و نه گرما و شرجی خرداد ماه را دارد. تابستان فصلی گرم و شرجی در ساحل چمخاله است اما به دلیل تعطیلات این منطقه را مملو از گردشگر خواهید دید. 

اولایل فصل هوایی بسیار مطبوع و خنک را در ساحل چمخاله تجربه خواهید کرد اما برای ماه های دوم و سوم پاییز هوا کمی سرد و کمی غیر قابل تحمل خواهد بود. فصل زمستان در ساحل چمخاله زیبایی های خود را دارد اما به دلیل برودت هوا تعداد گردشگران به شدت کاهش می یابند.

 

چمخاله به چه معنی است؟

از دو کلمه چم به معنی رودخانه و خاله به معنی انشعاب به دست آمده است. چمخاله یک کلمه به گویش لک است. در زمان نادر شاه عده ای از کردهای کرمانشاه به این منطقه آمده و نام آن را چمخاله نهادند. این اسم به رودخانه ای اشاره دارد که از وسط شهر چمخاله می گذرد و به دریای خزر می ریزد.

 

دیدنی های اطراف چمخاله کدام اند؟

رودخانه و تالاب چمخاله دو مکان دیدنی در اطراف ساحل چمخاله هستند. همان طور که اشاره شد. یک رودخانه از میان این منطقه می گذرد که نام چمخاله نیز به این رودخانه اشاره دارد. این رودخانه زیبا در سالیان دور محل عبور و مرور کشتی های روسی، ایرانی و... بوده از و از مراکز مهم بازرگانی به شمار می رفته است. 

تالابی در نزدیکی ساحل چمخاله قرار دارد که از زیبایی منحصربفردی برخوردار است. گردشگران می توانند با اجاره قایق، درون تالاب گشتی بزنند و از طبیعت بکر و منحصربفرد این ناحیه لذت ببرند. در ساحل زیبای چمخاله نیز می توان به شنا و ابتنی پرداخت و موتور سواری و موتور چهارچرخ را نیز تجربه کرد. می توانید از آلاچیق های اختصاصی و عمومی این ساحل زیبا استفاده کرده و ساعات خوشی را در کنار خانواده بگذرانید.

 تالاب چمخاله

نظرات

 
   
 
Captcha