معرفی به دوستان اشتراک گذاری

دریل شارژی

یک دریل شارژی کارآمد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اگر به دنبال یک دریل شارژی کارآمد هستید، باید به دنبال ویژگی هایی از جمله ولتاژ و گشتاور بالا، سه نظام، قابلیت چکشی و... باشید که در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

یک دریل شارژی کارآمد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

دریل شارژی بر خلاف دریل برقی به جریان برق مستقیم نیازی ندارند و انرژی خود را از باتری تامین می کنند. از دریل شارژی به دلیل وزن و حجم کم و همچنین عدم نیاز به پریز برق می توان در محیط های بدون منبع جریان برق شهری و یا فضاهای محدود استفاده کرد. دریل های شارژی از سیستم گردش چپگرد و راستگرد برخوردار هستند تا بتوان از آن ها برای باز و بسته کردن پیچ استفاده کرد. 

در دریل های شارژی معمولا می توان می توان سرعت و گشتاور را تنظیم کرد. باتری به کار رفته در این مدل ها از دو نوع لیتیوم یون و نیکل کادمیوم است. از انواع مختلف دریل شارژی از جمله دریل شارژی بتن کن و دریل شارژی چکشی می توان برای سوراخکاری سطوح سخت مانند مصالح ساختمانی و بتن نیز استفاده کرد. برهی مدل های به همراه کیف متعلقات شامل تعدادی مته و سری پیچ گوشتی به خریداران عرضه می شوند. در ادامه به بررسی ویژگی های یک دریل پیچ گوشتی شارژی کارآمد می پردازیم.

 

برخورداری از باتری لتیوم یون

همان طور که در مطلب قبلی اشاره شد دریل های شارژی از دو نوع باتری لیتیوم یون و نیکل کادمیوم تغذیه می شوند. باتری لیتیوم یون در مقایسه با نیکل کادمیوم دارای وزن کمتر و راندمان کاری بالاتری است. باتری لیتیوم یون تا 35 درصد از باتری نیکل کادمیوم سبک تر است. تعداد دفعات شارژ باتری لیتیومی از 400 تا 1200 و در باتری نیکل کادمیوم 2000 دفعه می باشد. همچنین قدرت ایجاد شده توسط باتری های لیتیومی از باتری های نیکل کادمیوم بیشتر است. بنابراین دریل های شارژی که از باتری لیتیوم یون برخوردار هستند، کارآمدتر و سریع تر خواهند بود.

 

قدرت و گشتاور بالا و قابل تنظیم

گشتاور در واقع میزان نیرویی است که برای باز و بسته کردن انواع پیچ به کار گرفته می شود. این نیرو در پیچ های مختلف با توجه به میزان سختی در باز و بسته کردن آن ها متفاوت است. طبیعتا هرچه میزان گشتاور حداکثری در یک دریل پیچ گوشتی شارژی بیشتر باشد می توان پیچ های محکم تری را با آن باز و بسته کرد.

اکثر مدل های دریل شارژی از قابلیت تنظیم میزان گشتاور (ترکمتر) برخوردار هستند تا کاربر بتواند میزان گشتاور مورد نیاز برای باز و بسته کردن هر پیچی را بدست آورد. اگر گشتاور اعمالی بر روی پیچ بالاتر از میزان مورد نیاز باشد باعث آسیب رسیدن به پیچ می شود و اگر کمتر باشد پیچ مورد نظر باز و بسته نمی شود و نیاز به قدرت تولیدی بیشتری وجود دارد.

 

سیستم کنترل سرعت یا دیمر

اکثر مدل های دریل پیچ گوشتی شارژی از این قابلیت برخوردار هستند. با برخورداری از این سیستم می توان سرعت چرخش مته یا سری پیچ گوشتی که بر اساس متر بر دقیقه محاسبه می شود را کنترل و تنظیم کرد. میزان سرعت مورد نیاز در مته کاری با توجه به نوع سطح و در پیچ کاری با توجه به نوع پیچ قابل تنظیم خواهد بود. مدل هایی که دارای کلید الکترونیکی هستند تا بیشتر فشار دادن کلید می توان سرعت دستگاه را افزایش داد. 

 

سه نظام فلزی

سه نظام به کار رفته در مدل های دریل شارژی در ظرفیت های مختلف و در دو نوع اتوماتیک و آچاری و از جنس پلاستیکی و فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. برای باز و بسته کردن سه نظام اتوماتیک به آچار نیاز نیست. سه نظام فلزی نسبت به سه نظام پلاستیکی دارای استحکام و دوام بالاتری است اما وزن و قیمت دستگاه را کمی بالا می برد. 

 

نمایشگر میزان شارژ و چراغ LED

بر روی بدنه برخی مدل ها یک نمایشگر طراحی شده که میزان شارژ باقی مانده را نمایش می دهد. این قابلیت کاربر را قادر می سازد که در مورد کار خود برنامه ریزی کرده و بداند دقیقا چه موقع به شارژ باتری و یا استفاده از باتری دوم نیاز دارد. چراغ LED نیز در محیط های کم نور و در زوایایی که نور به خوبی وجود ندارد بسیار مفید خواهد بود.

 

باتری اضافه

فرض کنید در میانه کار شارژ باتری دریل شما به اتمام برسد و شما شرایط و یا وقت کافی برای شارژ  باتری دریل خود را ندارید. اگر دریل شارژی شما دارای یک باتری اضافه باشد می توانید فورا باتری را تعویض کرده و کار خود را ادامه دهید.

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha