معرفی به دوستان اشتراک گذاری

نکات مهم کار با اره افقی بر

نکات مهم کار با اره افقی بر

نکات مهم کار با اره افقی بر

اره افقی بر از ابزار های پرکاربرد در صنعت است که می توان از آن جهت برش افقی سطوح مختلف استفاده کرد. یک ابزار محبوب در صنعت ساختمان و تاسیسات که به دلیل قدرتمند بودن موتور و مقاوم بودن تیغه از آن برای برش انواع فلز، جوب، لوله های مستحکم ساختمانی و سطوح مصالح ساختمانی همچون سیمان و گچبه کار گرفته می شود. 

در این مقاله وبلاگ ایران بوش قصد داریم به یک سری نکات مهم در زمینه استفاده و نگهداری از این نوع ابزارهای برقی بپردازیم. نکات استفاده و  ایمنی که باعث بهبود و افزایش ایمنی کار با اره افقی بر می شود. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

نکات مهم استفاده از اره افقی بر

هنگام شروع برشکاری ابتدا سرعت دستگاه را بر روی دور پایین قرار داده و یک شیار بر روی قطعه کار ایجاد کنید و سپس افزایش سرعت دستگاه به ادامه برش بپردازیم. در غیر اینصورت احتمال پیچ خوردن و شکسته شده تیغه وجود دارد که این امر موجب افزایش خطر آسب به کاربر می شود.

جهت حفظ تسلط بر روی قطعه کار و افزایش ضریب ایمنی کفشک دستگاه را کاملا به قطعه کار بچسبانید. هر چند وقت یک بار با تنظیم موقعیت کفشک از قسمتی از تیغه که از سایر قسمت ها تیزتر است استفاده کنید. 

اکثر مدل های اره افقی به به سیستم قفل کن سوییچ در حالت روشن مجهز می باشند. هنگام کار طولانی مدت از دستگاه بهتر است این قفل را فعال کنید تا با سهولت و ایمنی بیشتری به ادامه برش بپردازید. در مدل هایی که قابلیت تنظیم سرعت دارند می توان سرعت برش کاری را متناسب با نوع قطعه کار تنظیم کرد. 

استفاده از کلید حرکت پاندولی باعث ایجاد ارتعاش در تیغه و برش با روش های مختلف می شود. با استفاده از این قابلیت می توان از شیوه ای کارآمد برای برش افقی انواع مواد استفاده کرد. از قابلیت خمش شدن تیغه های اره افقی بر می توان برای انجام برش صاف یک لوله که از دیوار خارج شده استفاده کرد.

استفاده از یک کیف ابزار مقاوم علاوه بر محافظت از دستگاه در برابر ضربات احتمال، امکان جابجایی آسان دستگاه را نیز فراهم می کند. همچنین می توان متعلقات و لوازم جانبی دستگاه را در آن قرار داد.

 

نکات ایمنی مهم

در ادامه به برخی نکات مهم جهت افزایش ایمنی کار با دستگاه و حفاظت از کاربر در برابر خطرات احتمالی می پردازیم. 

  • از دست زدن به قطعه کار و تیغه بلافاصله پس از اتمام برش خودداری کنید و اجازه دهید تا تیغه خنک شود. 
  • بلافاصله پس از اتمام برش دستگاه را خاموش کرده و در جای مناسب قرار دهید.
  • جهت تعویض تیغه ابتدا دستگاه را از برق جدا کرده و سپس در صورت خنک بودن تیغه آن را تعویض کنید.
  • هنگام استفاده از دستگاه از عینک ایمنی و ماسک استفاده کنید. در برخی مواد پس از برش مقداری مواد شیمیایی در هوا آزاد می شود که ممکن است مسموم کننده و خطرناک باشند. همچنین در برش فلزات احتمال پخش شدن براده های فلزی بسیار بالا است.
  • برای برش قطعاتی که بر روی زمین قرار دارند یک قطعه کار دیگر زیر قطعه کار اصلی قرار می دهیم تا تیغه به زمین برخورد نکند و آسیب نبیند.
  • دسته دستگاه را محکم گرفته و اعضای بدن خود را از دستگاه دور نگه دارید.
  • هنگام برش قطعه کار توجه داشته باشید که حجم کار بیش از حد مجار تیغه نباشد.
  • هنگام گیر کردن تیغه در قطعه کار بلافاصله اره افقی بر را خاموش کرده به بررسی دلایل بپردازید. ممکن است تیغه کند شده باشد و یا سرعت مناسب انتخاب نشده باشد و یا اینکه تیغه انتخاب شده مناسب قطعه کار نباشد.

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha