معرفی به دوستان اشتراک گذاری

آشنایی با انواع فرز و کاربرد های آن

آشنایی با انواع فرز و کاربرد های آن

اطلاعاتی کاربردی در مورد انواع فرز و کاربرد های آن در صنعت

آشنایی با انواع فرز و کاربرد های آن

فرز ها از جمله ابزار های صنعتی پرکاربرد در امور ساختمانی و صنعتی است که با توجه به اندازه و کاربرهایی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود. صفحه برش یا دیسک برش و موتور زغالی از بخش های اصلی دستگاه های فرز هستند. دنده بشقابی متصل به شفت در انواع فرز ها باعث حرکت صفحه برش و انجام عملیات فرز کاری بر روی مضالح و فلزات می شود. دنده بشقابی نیز به توسط یک قطعه مهم دیگر به نام دنده پنیون به حرکت در می آید. این دستگاه ها از لحاظ ظاهری به دریل های میزی بسیار شبیه هستند. 

کاربرد های سنگ فرز

به کمک سنگ فرز می توان با سرعت بسیار بیشتر و هزینه کمتر به انواع فرز کاری در صنعت، ساختمان و منزل پرداخت. از مهم ترین کاربرد های فرز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سنباده کردن
  • صفحه تراشی
  • انواع برش
  • شیار زدن
  • چرخ دنده تراشی 
  • کنار تراشی
  • فرم تراشی

انواع سنگ فرز و کاربرد های آن ها 

همان طور که قبلا هم اشاره شد فرز ها با توجه به اندازه و کارهایی که در امور مختلف دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

فرز انگشتی 

فرز انگشتی در کارهای ظریف مانند منبت کاری، ظریف کاری های نجاری، حکاکی، طراحی، سوراخکاری، شیار کاری و... مورد استفاده قرار می گیرد. شفت این دستگاه به کمک موتور و چرخ دنده های کوچک به حرکت در می آید. از این دستگاه فرز در از بین بردن زنگار سطوح فلزی و پاک کردن رنگ از بدنه خودرو نیز استفاده می شود.

مینی فرز

از مینی فرز ها در امور نیمه سنگین، نیمه صنعتی و خانگی استفاده می شود. حداکثر قطر صفحه برش قابل استفاده در این دستگاه ها 115 میلی متر است که توسط موتور زغال تا سرعت حداکثر 11000 دور در دقیقه به حرکت در می آیند. مینی فرز دسته بلند از انواع مینی فرز های که نسبت به مینی فرز های دیگر با سرعت9000 دور در دقیقه به انجم انواع فرز کاری نیمه صنعتی می پردازد. در برخی مدل های مینی فرز دسته بلند می توان از صفحه برش های 125 و 135 میلی متر هم استفاده کرد. 

فرز آهنگری 

همان طور که از نام این دستگاه پیدا است از آن برای برش انواع قطعات آهنی استفاده می شود. قطر صفحه برش قرار گرفته در این دستگاه ها 180 میلی متر است که با سرعت 8000 تا 8500 دور در دقیقه به چرخش در می آید. 

فرز سنگبری 

فرز سنگبری بیشتر در امور ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. صفحه برش 230 میلی متری این دستگاه ها با سرعت 6000 تا 6500 دور در دقیقه به حرکت در می آیند. صفحه برش مورد استفاده در فرز های سنگبری بیشتر از نوع گرانیت بر، سرامیک بر است. فرز سنگبری و فرز آهنگری در گروه سنگ فرز های بزرگ صنعتی قرار دارند. 

 

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha