معرفی به دوستان اشتراک گذاری

آشنایی با انبر قفلی

کاربرد انبر قفلی و آشنایی با آن را بررسی می کنیم

آشنایی با انبر قفلی

انبر قفلی و کاربردهای آن
انبر قفلی یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین ابزارآلاتی است که برای مصارف خانگی و یا صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله در واقع نوعی انبر است که با کمک گرفتن از دو فک خود برای اموری همچون پیچاندن سیم، قطع کردن سیم و یا باز نمودن پیچ و مهره کاربرد دارد. انبر قفلی یا همان (Vise- grips) برای اولین بار توسط ویلیام پترسون در آمریکا اختراع شد و طولی نکشید که به یکی از ابزارهای محبوب در سرتاسر دنیا تبدیل شد. در همین راستا، برای آشنایی بیشتر با این نوع از انبر و کاربردهای آن پیشنهاد می کنیم تا پایان این پست با ما باشید.
مشخصات ظاهری انبر قفلی
این ابزار از نظر ظاهری دارای دو فک می باشد که یکی ثابت و دیگری متحرک است. فاصله این دو آرواره را می توان از طریق پیچی که در انتهای دسته قرار گرفته تنظیم نمود. همچنین دسته ها نیز یکی ثابت و دیگری قابل تنظیم است.
کاربرد انبر قفلی
این وسیله یکی از ابزارهای دستی پرکاربرد و پرمصرف به حساب می آید که در بسیاری از خانه ها، کارگاه ها، تعمیرگاه ها و ... گره گشا است. انبر قفلی در درجه اول به عنوان یک آچار در ثابت نگه داشتن و همچنین گرفتن انواع پیچ و مهره ایفای نقش می کند. به عنوان یک لوله گیر باعث ثابت نگه داشتن لوله ها می شود. گاهی اوقات لوله های رادیاتور دچار نشتی می شوند که با این ابزار می توان قبل از این که لوله ها سرد شوند و کار را سخت تر کند از بروز نشتی جلوگیری به عمل آورد.
با کمک این ابزار به راحتی می توانید پیچ و مهره های فرسوده ای که در حین کار کردن احتمال شکستن آن ها وجود دارد را باز کنید. حتی با انبر قفلی می توان زیب هایی که خراب شده اند را باز نمود، میخی را از داخل چوب بیرون کشید، سیمی را چید و یا به سیمی شکل داد. در هر حال با داشتن یک انبر قفلی به آسانی می توانید بسیاری از کارهای فنی ساختمان و یا کارگاه خود را انجام دهید.   
آشنایی با انواع انبر قفلی
برخلاف عقیده بسیاری از کاربران که تصور می کنند فقط یک نوع انبر قفلی در بازار وجود دارد، برحسب کاربرد هایی که انجام می دهد به چند نوع تقسیم می شود. این ابزار از نظر سایز، مدل و طرح نیز متنوع اند. انبر قفلی بر اساس نوع دهانه و فک در مدل های زیر طراحی و تولید می شود:
انبر قفلی دم باریک: لوله کور کن نیز به آن گفته می شود و همان طور که از نام آن برمی آید دارای فک های نازکی می باشد. از این مدل برای مسدود کردن آبندی، خم کردن لوله های مسی نرم و قسمت های بسته ای که نوک انبر قفلی معمولی به آن نمی رسد به کار گرفته می شود.
انبر قفلی دهانه تخت: دهانه این انبر تخت و پهن است و از آن به منظور نگه داشتن ورقه های فلزی استفاده می شود.
انبر قفلی دماغه طوطی: شکل خاص این انبر به گونه ای است که می تواند پیچ و مهره هایی با شکل نامناسب را باز نماید.
انبر قفلی جوشکاری: شکل فک در این انبر به صورت U است. و برای اموری همچون جوشکاری و لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد زیرا قادر است که دو قطعه را در کنار هم قرار دهد.
انبر قفلی دهانه بزرگ: این مدل با دهانه بزرگی که دارد برای مواردی که قطر و سطح بزرگی دارند بسیار مناسب است.
انبر قفلی دهانه صاف: رایج ترین و پرمصرف ترین نوع انبر قفلی است و همان طور که از نام آن بر می اید برای اموری که سطح صافی دارند همانند چوب و فلز کارایی دارند.
انبر قفلی دهانه گرد: برای اموری همچون پیچ و مهره و همچنین لوله استفاده می شود.  
انبر قفلی دهانه v شکل: از این مدل برای سطوح صاف و گرد به کار گرفته می شود زیرا یک زبانه آن صاف و یکی گرد است.
انبر قفلی دهانه c شکل: به انبر کلمپ دار نیز معروف است. به عنوان یک گیره مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در جوشکاری قادر است که دو قطعه را در کنار هم قرار دهد.
نحوه کار با انبر قفلی
برای استفاده از این ابزار بایستی دهان یا همان فک های آن را تنظیم کرد. به عنوان مثال اگر بخواهید مهره ای را باز کنید، آن را در لابه لای این دو فک قرار می دهید و با استفاده از پیچ انتهای دسته، دو فک را متناسب با قطر و ضخامت مهره تنظیم و سپس انبر را قفل می کنید. برای قفل کردن، دسته های انبر را کمی به سمت همدیگر باید فشار داد که این باعث می شود انبر قفل و قطعه را محکم نگه دارد. وقتی که آرواره های انبر به مهره می چسبد این تماس سبب می شود که قطعه به راحتی باز گردد. البته محکم نگه داشتن مهره و یا هر قطعه ای دیگر بایستی با مقاومت کار تناسب داشته باشد تا آسیبی به قطعه مورد نظر حین کار وارد نگردد.
رعایت نکات ایمنی به هنگام کار با انبر قفلی
کاربر به هنگام استفاده از انبر قفلی همچون سایر ابزارآلات مستلزم رعایت یکسری نکات ایمنی است تا حین کار صدمه متوجه وی نگردد. از جمله این نکات می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:
اگر برای امور الکتریکی و یا برقکاری از انبر قفلی استفاده می کنید بایستی دسته آن به صورت عایق شده باشد.
برای جلوگیری از خستگی و آسیب رسیدن به مچ دست بهتر است که مچ دست خود را خمیده نکنید و آن را صاف نگه دارید.
در هنگام خرید سعی شود که انبار قفلی با کیفیتی که دارای بدنه ایرودینامیک است خریداری گردد.
اگر در حین کارکردن متوجه شدید که فک انبر جویده و صاف شده یا این که شکستگی و یا ترکی دارد بهتر است که آن را کنار بگذارید و از نبری دیگر استفاده نمایید.

نظرات

 
   
 
Captcha