معرفی به دوستان اشتراک گذاری

انواع آچار

معرفی آچار

آچارها برای انواع کارها صنعتی مهم بسیار کاربرد دارد

معرفی آچار

معرفی انواع آچار و مقایسه آچار فرانسه و انبر قفلی


آچار ها گروهی از انواع ابزارهای دستی هستند که به منظور باز کردن و بستن پیچ یا مهره به کار می روند. با توجه به تنوع پیچ ها و محل هایی که پیچ ها در آن قرار می گیرند انواع مختلفی از آچار توسعه یافته اند که در ادامه به معرفی آن می پردازیم. خرید اینترنتی انواع آچار از طریق سایت ایران بوش قابل انجام است.

آچار یک سرتخت


آچار یک سر تخت اولین نمونه های آچار بوده است که برای باز کردن پیچ ها معرفی شده است. برای هر پیچ یک اندازه خاص از این نوع آچار وجود دارد که با توجه به اندازه پیچ ها تولید می شود و قابلیت استفاده برای پیچ با اندازه های دیگر را ندارد.
آچار دو سر تخت: آچارهای دو سر تخت برای باز کردن پیچ هایی با دو اندازه مختلف کاربرد دارند. این آچار می تواند جایگزین دو آچار تک سر شود.

آچار یک سر تخت و یک سر رینگ


با توجه به اینکه امکان ساییده شدن سر پیچ با آچارهای تخت وجود دارد. نوع رینگی این ابزارها می توانند با در بر گرفتن جهت های مختلف پیچ و مهره از به وجود آمدن فشار در یک قسمت از آن جلوگیری کرده و از ساییده شدن سر پیچ پیشگری کنند.
وجود آچار تخت در کنار رینگ باعث می شود تا در محل هایی که قسمت سری پیچ پوشیده است و امکان به کار بردن آچار رینگ وجود ندارد از آچار تخت استفاده شود.

آچار دو سر رینگ


انواع دو سر رینگ این محصول نیز با دو شماره ارائه می شوند و هر کدام می توانند برای باز کردن پیچ هایی با دو اندازه مختلف به کار روند.

آچار جغجغه ای


در آچارهای رینگی و تخت برای باز کردن و بستن پیچ اغلب مجبور می شوید بارها و بارها آن را از روی پیچ در آورید و دوبار در روی پیچ قرار دهید که این کار باعث کاهش سرعت می گردد؛ ولی در آچار جغجغه ای نیازی به درآوردن آچار وجود ندارد و آچار در هنگام بست یا باز کردن مهره فقط در یک جهت نیرو وارد می کند و در زمان برگشت هرز می گردد.
آچارهای جغجغه ای در ترکیب با نوع تخت نیز به صورت یک تخت، یک سر جغجغه تولید شده و در سایت ایران بوش به فروش می رسند.

آچار بوکس


آچارهای بوکس از نظر کارکرد شباهت زیادی به نوع جغجغه ای دارند با این تفاوت که سر آن قابل تعویض است و با یک دسته و با تعویض بکس ها می توانید پیچ و مهره در انواع اندازه ها را باز و بست کنید.

آچار فرانسه


آچار فرانسه که یکی از مشهورترین انواع آچار به شمار می آید قابلیت تنظیم برای باز کردن پیچ در اندازه های مختلف را دارد. برای استفاده از این نوع آچار باید احتیاط بیشتری شود زیرا احتمال رد کردن پیچ در زمان استفاده از آن و وارد کردن نیروی زیاد، وجود دارد.

تفاوت آچار فرانسه و انبر قفلی


انبر قفلی با دهانه های دارای دندانه تولید می شود و سر منحنی شکلی دارد که از سر خوردن پیچ در داخل خود جلوگیری می کند. به کمک اهرم و فنری که در ساختار انبر قفلی قرار داده شده است می توان پیچ را با نیروی بیشتری داخل آن قفل کرد و از در رفتن انبر قفلی در زمان باز کردن پیچ جلوگیری کرد.

آچار چرخ


آچار چرخ به شکل بعلاوه طراحی شده است و از آن برای باز کردن پیچ های چرخ اتومبیل ها استفاده می شود. شکل خاص آن امکان وارد کردن نیروی بیشتر را فراهم می کند. این نوع ابزار دارای چهار اندازه آچار معمولا ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲ است و به همین دلیل کاربرد زیادی در تعمیرگاه ها دارد.

آچار فرانسه پونی


این نوع آچار به مانند آچار فرانسه معمولی امکان تنظیم برای باز کردن پیچ های مختلف را دارد. دسته این ابزار برای استفاده در محل هایی که جا برای چرخاندن آچار محدود است کوچکتر ساخته شده است. در قسمت فک نیز چندین دندانه قرار داده شده است که از سر خوردن مهره و آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.
فک آن نیز بزرگتر از آچار فرانسه بوده و با زاویه حدود ۱۵ درجه ساخته می شود که دسترسی به قسمت هایی از ماشین که به طور معمول دسترس پذیر نیستند را میسر می کند.

آچار تاشو


این نوع از آچارها برای دسترسی به پیچ هایی که در محلی که با آچارهای مستقیم قابل باز و بست نیست استفاده می شود. سر این آچار ممکن است جغجغه باشد یا به صورت بوکس طراحی شود، ولی با توجه به اینکه معمولا در آوردن و جاگذاری چند باره آچار برای چنین پیچ هایی سخت است آچار تاشو را به صورت جغجغه می سازند.
ترک متر
در آچارهایی که تا اینجا معرفی شد زمان بسته شدن پیچ با احساسی است که از طریق نیروی وارد شده به دست شما وارد می شود مشخص می گردد. در آچار ترکمتر مقدار بیشینه نیروی وارده به پیچ را تعیین می کنید و زمانی که به این مقدار رسیدید آچار از وارد شدن نیروی بیشتر به پیچ جلوگیری می کند. پیچ های سرسیلندر از جمله انواع پیچ هستند که باید با نیروی مشخصی بسته شوند.

آچار آلن


این ابزار برای باز کردن پیچ هایی به کار می رود که روش ساخت به گونه ای است که محل باز کردن در شعاع داخلی قرار گرفته است. در این حالت آچار آلن که به صورت شش ضلعی ساخته شده است وارد معل ویژه ای که در پیچ ساخته شده است و به پیچاندن آن پیچ باز می شود. آلن ها به دو شکل T و L ساخته می شوند.

آچار لوله گیر


مانتد آچار فرانسه لوله گیر نیز قابلیت تنظیم برای پیچ های مختلف را دارد و با دو دسته و پیچ تنظیمی که دارد در هنگام باز و بست می تواند اجسام لوله مانند را به صورت محکم درون خود بگیرد و آنها را بپیچاند یا چرخانده شدن آن جلوگیری کند.

جنس آچارها


آچارهای از جمله ابزارهایی هستند که نیرو و گشتاور زیادی را تحمل می کنند و به همین خاطر نیاز است تا از جنس محکمی ساخته شوند. شکستگی آچار یکی از حوادثی است که در تعمیرگاه ها و کارگاه های مونتاژ زیاد اتفاق می افتد و گاهی نیز باعث به وجود آمدن خطراتی برای تعمیرکار می شود. آلیاژهای فولاد اغلب برای ساخت این ابزار به کار برده می شوند. افزودن موادی چون کروم و وانادیوم باعث افزایش استحکام آچارها می شود و از زنگ زدگی آن نیز جلوگیری می کند.

دلیل استفاده از آچارها


اگر با دست خودتان تلاش کنید تا یک پیچ را باز کنید متوجه می شوید که قدرت لازم برای این کار را ندارید. اما چه می شود که یک آچار باعث می شود تا همین دست شما پیچ را باز کند؟ مفهوم گشتاور در فیزیک عامل این کار است. هر چقدر که شما نیروی خود را به صورت چرخشی و از راه دورتری وارد کنید نیروی شما بیشتر می شود.
به همین دلیل است که برای باز کردن پیچ های بزرگتر و سفت شده نیاز است از یک آچار با بازوی بزرگتری استفاده کنید.
آچار کوتاه گشتاور کمتری به پیچ منتقل می کند و با افزایش طول بازو مقدار گشتاور وارد شده به پیچ نیز افزایش پیدا می کند.

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha